O Dvacce za dvacku

Dvacka za dvacku je charitativní projekt, prostřednictvím kterého podporujeme neziskové organizace, které pečují o opuštěné a týrané kočky a aktivně se podílejí na řešení situace přemnožení koček v České republice.

Odhaduje se, že přibližně polovinu českých domácností těší svojí přítomností mazlíček v podobě psa, nebo kočky. Celkově se jedná přibližně o 2 miliony psů a 1 milion koček.  Zatímco pes je ve většině případů vnímán jako společník, který má pevně vymezený svůj prostor v domě či na zahradě, u koček tomu tak není.

Kočka si stále v povědomí široké veřejnosti drží status svéhlavé osobnosti, která si dělá co chce a kdy chce. Člověk se rozhodl kočku domestikovat, ale jeho starost častokrát začíná a končí pouze tím, že jí sem tam připraví do mističky na zápraží něco dobrého. Kočky se volně pohybují, volně se množí a denně jich stovky ukončí svůj život pod koly aut.

Situace přemnožení koček je kritická. Na ulicích potkáváme zbídačená, hladová zvířata, útulky doslova praskají ve švech. I v dnešní době se však najdou lidé, kteří před tímto problémem nezavírají oči. Jsou to lidé, kteří tráví svoje volné chvíle tím, že pomáhají zvířatům, která si sama pomoci neumí. A právě tito lidé si ve svém snažení zaslouží naši podporu.

 

Co je hlavní myšlenkou Dvacky za dvacku?

Hlavní myšlenkou tohoto projektu je, že i s málem můžeme hodně pomoci, spojíme-li naše síly. Dvacetikoruna v rukou jednotlivce nic moc neznamená, sejde-li se nás však tisíc, kteří pošlou alespoň 20 Kč na transparentní účet vybrané neziskovky, získáme společně opuštěným kočičkám 20 000 Kč. 

V naší akci tak může pomoci opravdu každý, protože není rozhodující výše částky, kterou se rozhodnete přispět, ale dobrý úmysl, který je sdílen velkou skupinou lidí. Ukažme, že máme srdce pro kočky, dejme kousek z něho právě těm zvířatům, která neměla v životě tolik štěstí!

Něco málo z historie

Projekt Dvacku za dvacku vznikl v červnu roku 2014 pod záštitou facebookové skupiny CAT-MANIA, jejímž smyslem bylo šířit osvětu v oblasti zdraví a zodpovědného chovu koček. Skupina nikdy nebyla pouhým diskuzním okénkem, ale zároveň prostorem, kde lidé žádali o pomoc pro konkrétní zvíře či neziskovou organizaci. Ve skupině nás už tenkrát bylo kolem 3000 členů. Kdyby alespoň třetina z nás obětovala pouhých 20 Kč pro vybranou organizaci, to už byla slušná pomoc, že? Získali bychom opuštěným kočičkám ,,dvacku“ (20 000 Kč) za pouhou ,,dvacku“ (20 Kč od každého z nás)!

Tato jednoduchá myšlenka byla uvedena do pochodu založením události pro Devět životů o.p.s. Naši členové se projevili jako opravdoví catmaniaci. Devíti životům se podařilo získat úžasných 16 200 Kč.  Tento úspěch podnítil naši snahu rozšířit akci pro širokou veřejnost tak, aby naše pomoc byla co možná největší.

Z Dvacky za dvacku se tak stala pravidelná událost. Každý měsíc je vybrána jiná nezisková organizace, které se snažíme získat finanční prostředky a přízeň dárců.

Tuto organizaci veřejnosti postupně představujeme a přibližujeme činnost, které se organizace věnuje. Dárci poté zasílají na transparentní účet neziskové organizace své dvacetikoruny (či jiné dary v libovolné výši) pod variabilním symbolem 2020. Začátkem následujícího měsíce je vyhlášená celková suma, kterou se podařilo získat a ze které se společně radujeme.

Od dvacky k aukcím

RTRDvacka za dvacku a všichni milí lidé, kteří se akce pravidelně účastnili, v nás podnítili snahu rozvinout naše charitativní aktivity ještě dál. Před Vánocemi jsme dali hlavy dohromady a rozhodli jsme se uspořádat velkolepou vánoční aukci.

Byli jsme odhodlaní zorganizovat tu největší vánoční aukci ve prospěch opuštěných zvířat, která doposud na facebooku probíhala. Za tímto účelem byla zřízena speciální skupina CAT-MANIA vánoční aukce. O organizacích, které budou podpořeny, rozhodli sami naši členové.

Za ohromné podpory našich členů a obětavé práce administrátorů se podařilo získat neuvěřitelných 183 268 Kč. Z této částky nám doslova padla ústa na zem, a tak se z vánoční aukce stala aukce celoroční, kde lidé vesele vystavují předměty ve prospěch transparentních organizací, které si sami zvolí. Více o celoroční aukci naleznete ZDE


Autorka projektu: Veronika Fejtová

Administrátoři projektu: Lucie Stahlová, Karol Jurásková

Speciální poděkování patří:

Zuzaně Peškové (Goišové) a všem administrátorům CAT-MANIE a spřátelených skupin za pomoc a podporu, které se nám od nich pravidelně dostává.

http://www.dvackuzadvacku.cz/